Vasara su vaikais: gaminame garlaivį

Vasara su vaikais: gaminame garlaivį

garlaivis iš ritinėlių Agnusyte2011FotoKas gi vaikystėje, o ir suaugę būdami, nesižavėjo laivų didybe ir grožiu? Mes su vaikais labai mėgstame žiūrėti į laivus…

Šįkart lietingą birželio dieną nusprendėme patys pasigaminti laivą. Bet ne paprastą – o garlaivį. Juk jame ir kaminas būtinas ir besisukantys ratai… O namuose kaip visada daug neišmestų popierinių ritinėlių nuo tualetinio popieriaus bei popierinių rankšluosčių…

Tad sumąstėme garlaivį daryti iš antrinių žaliavų. Ir pigu ir įdomu. Tereikėjo labai daug ritinėlių nudažyti guašu. Tam labai labai reikėjo kantrybės! Dažėme mėlynai ir baltai, kaminui reikėjo raudonos spalvos, o ratams- juodos. Tad pasitelkę į pagalbą ir vyresnę pusseserę kibome į dažymo darbus…

garlaivio ratas Agnusyte2011 Foto

Garlaiviui gaminti reikėjo:

Vandens dažų arba guašo;

Ritinėlių nuo tualetinio popieriaus (mes sunaudojome maždaug 53 ritinėlius, tačiau galima ir dar daugiau ar mažiau);

Vieno ar kelių didesnių ritinėlių nuo popierinio rankšluosčio kaminui;

Karštų klijų laivo sutvirtinimui.

nudažyti ritinėliai Agnusyte2011Foto

Garlaivio statybos (garlaivį projektavo tėtis tuo mums su vaikais labai padėdamas):

6 arba 7 ritinėlius perkirpome pusiau ir suklijavę tarpusavyje gavome gražius apvalius ratus garlaiviui. Juos nudažėme juodai.

Visus kitus ritinėlius nudažėme mėlyna bei balta spalvomis.

Kaminą – didįjį ritinėlį nudažėme raudonai su baltomis juostomis bei juodu viršumi (juk iš jo rūksta dūmai!)

Garlaivio pagrindą darėme iš mėlynų ritinėlių, suklijuodami juos tarpusavyje karštų klijų pagalba. Kokia garlaivio forma – spręskite patys. Garlaivio šonai pakilo iš baltų ritinėlių. Ratai, žinoma, tvirtinosi iš šonų. Kaminas iškilo garlaivio denio viduryje.

suklijuotas garlaivio dugnas Agnusyte2011Foto

Štai ir mūsų garlaiviukas. Nors juo plaukti tikrame vandenyje nelabai galėsime, tačiau džiaugsmo jis mums tikrai suteikė ir dar suteiks, nes stovi jis vaikų kambaryje ant palangės…

 

garlaivis iš viršaus Agnusyte2011Foto

Turbūt visi puikiai prisimename nežinomo autoriaus daina virtusio eilėraščio žodžius apie laivelį. Kol dažysite ritinėlius tikrai spėsite išmokti nors posmelį:

Turiu laivelį mažą
Plonų plonų lentučių
Man jį padarė tėtis
Kad jūrininku būčiau

Einu krantu smėlėtu-
Žuvelės tyliai plaukia.
Ei, traukitės i šalį
Ir duokit laivui kelią.<…>

Visada kažką darant su vaikais, panaudojame tą laiką ne tik kūrybos džiaugsmui, tačiau ir naujos informacijos, žinių suteikimui. Šį kartą, žinoma, papasakojome apie garlaivį. Kas ir kada jį sukonstravo, kaip jis vadinosi:

Garlaivyje naudojama garo mašina, kurią 1769 metais sukonstravo anglų inžinierius ir išradėjas Džeimsas Vatas.

O štai pirmąjį pirmąjį plačiai pradėtą naudoti garlaivį „Klermoną“ 1805m. JAV sukonstravo R.Fultonas. Jis užpatentavo pirmą tinkamą praktiniam naudojimui ratinį garlaivį „North River Steamboat“ („Šiaurės upės garlaivis“), kuris laivybos istorijoje labiau žinomas „Clermont“ pavadinimu.

Ikimokyklinio amžiaus vaikams labiausiai įsimena tai, ką jie mato ir gali paliesti. Tad kompiuterio ir interneto pagalba parodėme įvairiausių garlaivių nuotraukų. Jie tikrai įspūdingi!

Na, o Jūs, ar leisitės į kelionę su savo statytu garlaiviu? Patikėkit, labai įdomu. Ir ne tik vaikams …

 

garlaivis Agnusyte2011Foto

Leave a Reply