BLOGŲ MINČIŲ ATSIKRATYMO DIENA

BLOGŲ MINČIŲ ATSIKRATYMO DIENA

Naujieji metai liaudyje yra sveikinimų ir linkėjimų diena. Šios šventės išvakarėse dar XXa. pradžioje daug kur Lietuvoje būdavo valgoma bendra šeimos vakarienė, susidedanti ne iš pasninkinių, o daugiausia iš gyvulinės kilmės patiekalų, dėl to ir vadinosi „ riebiosiomis Kūčiomis arba Kūčelėmis“. Vakarieniaujant vėl kalbamasi apie būsimus metus, apie kiekvieno šeimos nario ateitį ir laimę. Buvo tikima, kad, kaip per Kūčias, taip ir Naujųjų metų vidurnaktį, kalbasi gyvuliai.

    Žmonių supratimu, Naujieji metai daug ką lemia žmogaus gyvenime: „jei per Naujuosius metus susikeiksi, visus metus darbai nesiseks“; „jei būsi linksmas, visus metus linksmas būsi, jei verksi – visus metus verksi“; „jei gražiai elgsiesi, metai bus gražūs ir laimingi“. Todėl buvo vengiama net ir nežymiai supykti, susibarti, ką nors ne vietoje padėtą pasisavinti.

                                 ***

   Gruodžio 31-oji vadinama Blogų minčių atsikratymo diena, mat įžengiant į Naujuosius metus, visą blogį reikia pamiršti, kad jis nesektų iš paskos. Lietuvoje yra paprotys pririšus už virvės seną kelmą pertempti per

visą kaimą (centrinę miesto gatvę), kad jis sugertų visą blogį, po to sudeginti – tai blukvilkis.

   Šiais laikais Naujųjų sutikimas – tai triukšmingos karnavalinės linksmybės. Tačiau, jei tikrai šviesiai sutikome Kalėdas, galime ir patriukšmauti, energingai padėdami metų Ratui įsisukti aukštyn, riedėti link pavasario….

  Gerų Naujųjų metų!

(iš spaudos)

Leave a Reply