Didžiojo Ketvirtadienio meditacijai

Didžiojo Ketvirtadienio meditacijai

kojų plovimasPrieš keletą dešimtmečių teko dalyvauti vienos bažnyčios liturgijoje, kur buvo nuspręsta į Didžiojo ketvirtadienio pamaldas įtraukti kojų plovimą. Tai buvo pirmas toks bandymas ir, kiek žinau, paskutinis. Parapijos sekretorius gavo visą sąrašą žmonių, kuriems jis stropiai skambino teiraudamasis, ar neatsirastų 12 asmenų, kurie sutiktų pamaldų metu sėdėti priekyje ir leisti, kad jiems būtų nuplautos pėdos. Deja, jam pavyko prikalbinti tik šešis.

Joycė sėdėjo ant kėdės kraštelio. Jos pedikiūras buvo dar visai naujas, puikiai spindėjo jos koralų spalvos nagų lakas. Ralfo firminės kojinės buvo tvarkingai paguldytos ant švariai nublizgintų batų. Buvo galima užuosti Deniso prieš pat išeinant iš namų papurkšto batų gaiviklio kvapą. Mes visi susirinkusieji turėjome žiūrėti, kol pastorius nuplovė šešias poras geriausiai mieste kvepiančių pėdų. Atmintyje šis vakaras man išliko kaip „Kojų plovimo demo versija“.

***

Tik Jonas savo evangelijoje atpasakoja kojų plovimo epizodą. Kodėl?

Sendami vieną dieną gal netyčia pažvelgsime į savo pėdas ir sutrikę klausime savęs: „Kieno gi, po galais, yra šitos gyslotos, gumbuotos ir išsausėjusios pėdos? Kaip jos papuolė ant mano kulkšnių?“

Ne visi Evangelijos pasakojamoje istorijoje nori, kad Jėzus savo rankomis prisiliestų prie jų kojų. Petras nenorėjo. Pilotas nenorėjo. Kajafas.

Gilesnė prasmė, kodėl nenorime, kad Jėzus užsiimtų mūsų pėdomis yra ta, jog leisti Jėzui liesti mūsų pėdas, reikštų leisti jam paliesti mūsų valią.

Leisti Jėzui nuplauti mūsų kojas reiškia pašalinti viską. Nušveisti mūsų neužtikrintumą, numazgoti mūsų nuovargį, nušiūruoti mūsų kartėlį.

Tada mūsų kojos yra atsigavusios ir gali daryti tai, ką, anot Šventojo Rašto, tiek Senojo tiek Naujojo Testamento, joms derėtų. Sekti Dievą.

Dievo Sūnus nusivelka savo viršutinį drabužį, persijuosia rankšluosčiu ir dabar priklaupia prieš tave prašydamas garbės nuplauti tau kojas, vildamasis, kad šiais metais jam neteks keliauti sunkia jo laukiančia įkalne visiškai vienam.

 

Visas tekstas:

https://www.bernardinai.lt/straipsnis/2014-04-16-alyce-m-mckenzie-svarios-kojos-arba-didziojo-ketvirtadienio-meditacija/116479

 

Paveikslo autorė Alida Bothma

Leave a Reply