Balandžio 23-oji  – Jurginės

Balandžio 23-oji – Jurginės

arklys_Žemaitija_Agnusyte_fotoJurginės – pirmoji gyvulių išginimo diena.
Senovėje lietuviai žemdirbiai šią dieną kepdavo duoną, skirtą prosenelių vėlėms ir žemės dievybėms. Vėlesniais laikais ta duona buvo dalinama elgetoms, kurie turėjo mirusių protėvių prašyti gero gyvulių prieauglio ir sėkmės žemės ūkyje. Ta apeiginė duona buvo vadinama elgetų duona.
Jurginių ankstų rytą šeimininkas vieną ar du kepaliukus duonos, kuriuose buvo įkepama po 2 kiaušinius, apnešdavo aplink lauką tris arba net dvylika kartų. Paskui vieną iš jų užkasdavo į žemę, prašydamas dievų gero derliaus, taip pat saugoti gyvulius nuo vilkų ir ligų. Antrąjį parsinešęs namo, sulaužydavo į tiek gabalėlių, kiek šeimoje yra narių ir visiems iškilmingai išdalinęs savąjį suvalgydavo. Tai turėjo šeimai užtikrinti santarvę ir vienybę.
Kitur apneštą aplink laukus duoną pakąsdavo keturiuose sklypo kampuose. Kai kur iš apeiginės duonos tešlos padarydavo bandelę šuniui – kad derėtų javai. Per Jurgines žmonės eidavo lankyti rugių, ten keldavo vaišes, voliodavosi po lauką. Buvo tikima, kad tai padidins javų derlių.

PPS autorius: Bociule

Leave a Reply