M. K. Čiurlionio 100-osioms mirties metinėms atminti

M. K. Čiurlionio 100-osioms mirties metinėms atminti

Šįmet minime 100 – ąsias M.K.Čiurlionio, patį ryškiausią pėdsaką Lietuvos kultūroje palikusio kompozitoriaus ir dailininko, mirties metines. 1911 m. balandžio 10 d. būdamas vos 35 – erių, Čiurlionis mirė nuo plaučių uždegimo. Palaidotas Vilniaus Rasų kapinėse.

„Aš esu pasiryžęs visus savo buvusius ir būsimus darbus skirti Lietuvai.“ (Iš Čiurlionio laiško broliui Povilui)

„Kas amžinybės ilgesį nori matyti spalvomis pavaizduotą, kas nori jį girdėti išreikštą garsais, kas kosmoso artumo pajautime ieško savo religijos, tas tegul vyksta Kaunan į svečius pas Čiurlionį. Jo paveiksluose gaudžia vargonai: eik šen, eisime melstis Dievui, nusiausime apavą, kad mūsų pėdos galėtų liesti amžinybės pievą. Būsime tylūs, tokie tylūs, kad nė viena pienės sėkliukė neišskristų iš savo namų ir mes galėtume išgirsti žvaigždžių melodijas.

Visata jam atrodė tarsi muzikos kūrinys, ir kiekvieną žmogų, kiekvieną daiktą, kiekvieną augalą, kiekvieną lietaus lašą, net pačią saulę jis girdėjo skambant. Tokia muzika, pasak Dantės, dangaus aukštybėse lauks tų, kurie bus apsivalę nuo nuodėmių. Bat ar negali būti taip, jog kartais dangaus aukštybių gyventojas trumpam užklysta pas mus – kaip vienintelis girdintysis tarp kurčiųjų, kaip vienintelis aiškiaregis tarp aklųjų, kad ir tie kurčiai, tie neregiai bent truputį sužinotų apie pasaulį, kurio vartai jiems dar ilgai, o gal ir amžinai bus užkelti.“ (Zenta Maurinia (1897-1978) –latvių rašytoja ir filosofė)

„Jo stebinantis savitumas, lyginant su visu dabarties menu, verčia manyti, kad jis iš tiesų pagimdytas giluminių savo tautos jėgų. […] Džiugu galvoti, jog šis keistas genijus buvo ne atsitiktinis lemties kaprizas, bet didelis Lietuvos meno ateities pirmtakas.“ (V.Čiudovskis)

„Jo paveikslai patraukia ir jaudina ne simbolių grožiu – jie kupini gyvenimo troškimo ir žavesio.“ (L.Šepetys)

 

M. K. Čiurlionio paveikslų nuotraukos iš https://ciurlionis.licejus.lt/MKC_Tapyba.htm

Leave a Reply