J. K. Rowling „Netikėta vakansija”

J. K. Rowling „Netikėta vakansija”

Šiandien (liepos 31-ąją) gimtadienį švenčia autorė Joanne Rowling, išgarsėjusi visame pasaulyje savo knygomis apie Harį Poterį, kurios parduotos daugiau kaip 500 milijonų egzempliorių tiražu. Knygos apie Harį Poterį bei jų ekranizacijos tapo perkamiausia visų laikų serija. Visos knygos išverstos į daugiau nei 70 pasaulio kalbų, tarp kurių yra net lotynų ir senovės graikų kalbos…

Tačiau šįkart ne apie Harį Poterį. Perskaičiau suaugusiems skirtą J. Rowling knygą „Netikėta vakansija“ (išleista 2012 m.).

Šioje knygoje tikrai nėra jokios magijos, triukų ar įsivaizduojamų kovų… Čia aprašyta paprastų mažo Anglijos miestelio gyventojų kova su gyvenimu ir jo sukeliamomis problemomis. Netikėtai mirus vienam miestelio tarybos nariui atsiranda tuščia vieta, kurią turi kažkas užimti. Prasideda intrigos ir apgaulės. Knygoje iškeltos politinės bei socialinės anglų provincijos gyventojų problemos.

Pradžioje knyga skaitėsi sunkokai, nes joje labai daug skirtingų veikėjų. Tačiau įsiskaičius ir pripratus prie autorės rašymo stiliaus norėjosi kuo greičiau ją perskaityti.

Nors…knyga tikrai slogi, talpinanti savyje daugiau kasdienių mažo miestelio problemų (tylių apkalbų, tylios neišsakytos neapykantos) nei džiaugsmų. Čia labai daug dėmesio skiriama maištaujantiems paaugliams, jų santykiams su suaugusiais, ryšiams su tėvais…

Veikėjai ir jų gyvenimo aplinkybės aprašomos labai meistriškai bei įtikinamai. Visų veikėjų jausmai bei mintys aprašytos tiesiog tobulai… Jei gyvenate mažame miestelyje ar kaimelyje, tikrai tai suprasite… Kad ir toks pavyzdys: „Samantą apėmė pasibjaurėjimas, vos ne pykino. Ji panoro sugriebti įkaitusį kambarį ir maigyti jį, kol mėlynas porcelianas, dujinis židinys ir Mailso nuotraukos auksiniuose rėmuose virs dantytomis lūženomis; paskui ji, kaip koks dangiškas rūtulio stūmikas, šias duženas su suvytusia, išsidažiusia, viduje įstrigusia klykiančia Morina sviestų į saulę. Jos vaizduotėje sumaigytas fotelis su pasmerkta sene nulėktų per dangus ir nertų į neaprėpiamą vandenyną, o Samanta liktų viena begalinėje visatos tyloje“.

 

Citatos:

 „Dievo šviesa spindi iš kiekvienos sielos.“

„Pasirinkimas – pavojingas dalykas: apsispręsdamas turi atsisakyti visų kitų progų.“

 

Iš anglų kalbos vertė Viktorija Labuckienė, Alma littera, 2013, 488 psl. Knygą priskyriau prie britų autorių knygų.

Leave a Reply